فروشگاه زیبا باکس
0 محصولات سبد‌خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

درباره ولنتاین

[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

روز ولنتاین به روز عشق و عشاق معروف است. روزی که که عشاق برای هم کادو گرفته و آن روز را باهم جشن می گیرند.
در فرهنگ غرب و مسیحیلن روز ۱۴ فوریه که معمولا مصادف با ۲۵ بهمن ماه ما ایرانیان است به روز عشق معروف است.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”تاریخچه ولنتاین” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

روز ولنتاین در واقع برگرفته از سنت روم باستان و مسیحیت می باشد و در مورد این روز داستان های مختلفی وجود دارد. معروفترین این داستان ها مربوط به کشیشی است که در سال ۲۷۰ میلادی زندگی میکرده است و گویا این روز که روز عشق برای همگان است ایشان در این روز به قتل می رسند و نام ایشان برای زنده نگه داشتن نام عشق جاودانه می ماند. جالب است بدانید که روز عشق فقط مختص اروپاییان نیست و این امر چیزی فراتر از یک قاره است. و تقریبا می توان گفت هر کشوری با قدمت بالا روزی به این نام برای خود دارد.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”هدایای مناسب روز ولنتاین” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

“ولنتاین” یکی از مناسبت‌هایی است که بین اشخاص هدیه ردوبدل می‌شود. هرچند مانند اکثر مناسب‌های این‌ چنینی قاعده نوشته‌ شده‌ای در انتخاب هدایا وجود ندارد، اما عرفاً برخی از آن‌ها بیشتر از سایرین مورد توجه قرار می‌گیرند. که در ذیل به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم :

 1. خرید گل
 2. خرید شکلات و آب نبات
 3. خرید خرس وعروسک‌های پارچه‌ای
 4. تقدیم کارت تبریک
 5. پخت انواع کیک

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”آداب و رسوم ولنتاین در جهان” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

حال نگاهی به آداب و رسوم جالب در مورد ولنتاین در کشورهای مختلف می اندازیم:

 1. دانمارک
  ولنتاین از سال ۱۹۹۰ در دانمارک جشن گرفته می شود و تاریخچه قدیمی ندارد. در این روز آقایان به خانم ها گل سفید هدیه می دهند.
 2. فرانسه
  پاریس به عنوان رمانتیک ترین شهر جهان شناخته شده است. اولین نشانه ها از ولنتاین در این شهر به سال ۱۴۱۵ بر می گردد . امروزه کارت های ولنتاین یک رسم عادی در همه جای دنیاست. اما اولین نشانه های آن ریشه در پاریس دارد
 3. فیلیپین
  در فیلیپین این جشن مانند کشورهای غربی برگزار می شود اما یک تفاوت وجود دارد که در فیلیپین در این روز شاهد جشن های عروسی فراوانی هستیم. در هر مرکز خرید و یا مجتمعی شما می توانید شاهد اجرای جشن های عروسی باشید.
 4. آفریقا
  در این منطقه مانند کشورهای غربی، ولنتاین جشن گرفته می شود اما نکته جالب در مورد این ناحیه این است که خانم ها در این روز بر روی کاغذی به شکل قلب نام مردی را که دوست دارند می نویسند و بر روی لباس خود سنجاق می کنند. به این صورت عشق خود را به همه و به مرد دلخواهشان ثابت می کنند.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”جشن عشق در ایران باستان” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

متاسفانه و با کمال تعجب، ایرانیان ِ امروز، با بیش از چهارهزار و پانصد سال تمدن، برگزاری جشنها و مناسبتهای بیگانه را نشانه ی تمدن و فخر می دانند!

همه اسم “ولنتاین” را شنیده اند و مراسم آن را مانند سایر بیگانگان بجا می آورند، ولی تا به حال اسم “سپندارمذگان” به گوششان هم نخورده است گفته می شود که در ایران باستان، بیست قرن پیش از میلاد روزی موسوم به روز عشق بوده است. این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۴ روز پس از “ولنتاین”. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام داشته.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”سپندارمذگان” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

“سپندارمذگان” لقب ملی زمین است. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد. به همین دلیل در فرهنگ باستان سپندارمذگان را به عنوان نماد عشق می پنداشتند. در ایران باستان علاوه بر ماه، روزها نیز اسم داشته اند و در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی میشده است. در همان روزی که نامش با نام ماه مقارن می شد جشنی ترتیب می دادند.

روز پنجمین هر ماه اسفندارمذ، نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم “اسفندارمذ” بود، جشنی با همین عنوان می گرفتند. “سپندارمذگان” جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده به آن ها هدیه می دادند.

البته اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این “ولنتاین” خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در این روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*