فروشگاه زیبا باکس
0 محصولات سبد‌خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تاریخ دقیق ولنتاین ۹۹

ماحصل

امسال با کمی تفاوت و یکروز دیرتر در تقویم خورشیدی شاهد روز ولنتاین در تقویم هستیم
در فرهنگ مسیحیان(بر اساس نوشته ها) روز ۱۴ فوریه که معمولا مصادف با ۲۵ بهمن ماه ما ایرانیان است به روز عشق معروف است. امسال ۱۴ فوریه با روز ۲۶ بهمن مصادف شده است 

روز ولنتاین در واقع برگرفته از سنت روم باستان و مسیحیت می باشد و در مورد این روز داستان های مختلفی وجود دارد. به همین علت، تاریخ دقیق ولنتاین به صورت تقریبیتخمین زده شده است.

معروفترین این داستان ها مربوط به کشیشی به نام (ولن تاین) است که در سال ۲۷۰ میلادی زندگی میکرده است و گویا به دلایلی که در ادامه به طور کامل به شرح آن میپردازیم، ایشان در این روز به قتل می رسند و نام ایشان برای زنده نگه داشتن نام عشق جاودانه می ماند. جالب است بدانید که روز عشق فقط مختص اروپاییان نیست و این امر چیزی فراتر از یک قاره رفته و تقریبا می توان گفت هر کشوری با قدمت بالا روزی به این نام برای خود دارد.

 

تاریخ دقیق ولنتاین ۱۳۹۹

روز یکشنبه ۲۶ بهمن ماه سال ۱۳۹۹

(۱۴ فوریه سال ۲۰۲۱)

 
 

افسانه ولنتاین از کجا نشات گرفته

ولن تاین کشیشی بود که در قرن سوم میلادی در رم زندگی می کرد. در آن زمان امپراتور روم
ازدواج را قدغن کرد، چرا که قصد تشکیل سپاهی عظیم را داشت. عده ای از سربازان کنار خانواده هایشان ماندند و حاضر به ترک خانه نشدند، به همین دلیل او معتقد بود سربازان متاهل جنگجویان خوبی نیستند. به همین دلیل ازدواج را ممنوع کرد. ولنتاین که فکر می کرد این کار عادلانه نیست، مراسم ازدواج زوج های جوان را در خفا انجام می داد و به آنها گل های سرخی هدیه می داد. اما امپراطور روم از این نافرمانی مطلع شد و دستور به دستگیری و اعدام ولن تاین را صادر کرد. سرانجام ولن تاین در روز ۱۴ فوریه اعدام شد. البته اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این “ولنتاین” خوردنی یا پوشیدنی است، فقط  می دانند که در این روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند.

تاریخ دقیق ولنتاین 99


تاریخ دقیق ولنتاین ۱۳۹۹


بایدها و نبایدها در روز ولنتاین

معمولا در روز ولنتاین توصیه ها و پیشنهاد ما به افراد پیرامون این است که در روز ولنتاین چه  کارهایی را انجام دهند و از چه کارهایی به شدت دوری کنند! کارهایی که برای بهتر شدن رابطه تان انجام میدهید و یا احساس خوبی که از خودتان و طرف مقابل ایجاد میکنید، هدیه ای است که میتواند هرروز را تبدیل به ولنتاین کند.

نکته ای که شما باید در این روز خاص رعایت کنید این است که بتوانید از لحظه لحظه در کنار هم بودن در این روز لذت ببرید زیرا دیگر این روز خاص برای شما تکرار نخواهد شد. شما باید برنامه خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید از زمان خود در این روز نهایت استفاده را ببرید.

کادو هایی دم دستی ممنوع!

خرید گل در روزهای معمولی سال ، اتفاقات مثبتی در پی دارد اما شرایط روز ولنتاین با بقیه روز ها فرق دارد، پس سعی کنید حداقل هدیه ای کوچک البته خاص تهیه کنید. با شناخت روحیات طرف مقابل میتوانید هدیه مناسب شخصیت او تهیه کنید. هدیه ای تهیه کنید کهحتی خودتان هم انتظار آن را نداشتید.

یک هدیه با قیمت متعارف

بعضی افراد گمان میکنند که حتما باید یک هدیه گران قیمت تهیه کنند و هرچه قیمت بالاتری داشته باشد، هدیه بهتری خریده اند. کافیست کمی فکر کنید که ببینید طرف مقابل شما از چه نوع هدایایی بیشتر استقبال میکند. گاهی هدایای گران قیمت از دیدگاه بعضی افراد، از سر بازکردن بوده و بدون فکر قبلی انتخاب و تهیه شده اند.

پیام دست نویس فراموش نشود

بر این مورد بسیار اصرار داریم، متون تایپ شده به یک چیز عادی تبدیل شده، اما احساساتیکه به وسیله قلم بر روی کاغذ وارد میکنید حال و هوای رمانتیک تری را منتقل میکند.

فیلم بازی نکنید

سعی کنید طبیعی و عاشقانه باشید. از کار هایی مثل آب پاشیدن روی عشقتان یا
شعبده بازی های عجیب غریب یا قهرمان بازی کاملا دوری کنید و یک روز کاملا عادی را با عشقتان بگذرانید.

تاریخ دقیق ولنتاین 99


تاریخ دقیق ولنتاین ۱۳۹۹


رزرو فراموش نشود

اگر قصد دارید تا با عشقتان به رستوران یا کافی شاپ مورد علاقتان بروید قبلا کارهای مربوط به رزرو میز مورد نظرتان را انجام دهید. انتخاب محلی نامناسب با روحیاتتان، ممکن است باعث ایجاد حسی ناخوشایند در شما و طرف مقابلتان بشود. میتوانید رستوراتها وکافی شاپهایی با محیط آرام و رمانتیک را برای این روز انتخاب کنید.

به او نچسبید

عشق به معنای چسبیدن به طرف مقابل نیست حتی در روز ولنتاین. درست است که بهتر است وقت بیشتری برای عشقتان بگذارید ولی به هیچ وجه به اون این حس را القا نکنید که به او چسبیده اید. آزادی یکی از غریزه های اصلی انسان هاست.

یک توصیه خاص (مخصوصا برای خانم ها)

زیاد حرف نزنید! و سعی کنید وقت را به طرف مقابلتان هم بدهید. اجازه دهید او هم صحبتکند و عشق خود را بیان کند. به او اجازه دهید زمان داشته باشد تا با شما حرف بزند و حرف های قلبش را به شما بزنید. او نیز به اندازه شما نیاز به بیان عشقش دارد.

کاری که هر دوی شما دوست دارید انجام دهید

شما باید از قبل با علایق طرف مقابل آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید بهترین شرایط را برای او مهیا کنید.مهم ترین نکته در این روز این می باشد که هر دوی شما از کنار هم بودن دراین روز لذت ببرید به همین دلیل توصیه می شود در برنامه ریزی های خود کارهایی را قرار دهید که هر دوی شما از آن لذت می برید. شما باید تا می توانید در روز ولنتاین از انجام کارهای دیگر خودداری کنید و فقط به برنامه ریزی خود فکر کنید تا بتوانید آن را به بهترینشکل ممکن انجام دهید.

همیشه به جزئیات و حرکات کوچک در برنامه خود اهمیت دهید

همیشه جزئیات و نکات ریز می توانند بسیار حائز اهمیت باشند و روند یک کار را به طور کلی تغییر دهند به همین دلیل شما باید توجه داشته باشید که همیشه در برنامه ریزی خود برای این روز از جزئیات بهراحتی نگذرید به این دلیل که همین جزئیات می توانند در بهتر و بدتر اجرا شدن برنامیتان بسیار اهمیت داشته باشند.

استفاده از گل، بادکنک، شکلات و آب نبات در برنامه خود

یک سری موارد هستند که می توانند در خاص تر شدن این روز کمک بسیاری بکنند که یکی از مرسوم ترین آن ها گل و بادکنک است اما به غیر از این دو نیز موارد دیگری وجود دارد که می توانند سبب خاص شدن این روز برای هر دوی شما شود. یکی از این کارها تزئین با استفاده از شمع هایی با طرح عاشقانه است، که می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر طرف مقابلشما داشته باشد.

شروع و پایان ویژه ای برای روز خود تدارک ببینید

شما باید شروع و پایین برنامه خود را به صورت ویژه برنامه ریزی کنید
زیرا این دو زمان می توانند تاثیر بیشتری بر ذهن دو طرف داشته باشند
و می توانند ماندگاری این روز را دو چندان کنند.توصیه ما اینست که
شروع برنامه خود را با یک سورپرایز آغاز کنید زیرا یک غافلگیری می تواند
روند برنامه را بهتر کند. همچنین علاوه بر آغاز نیز توصیه می شود
برای پایان برنامه خود نیز یک برنامه خاص ترتیب داده باشید تا با یک اتمام خوش به این روز خاص پایان دهید.

 

تاریخ دقیق ولنتاین 99


تاریخ دقیق ولنتاین ۱۳۹۹


آداب و رسوم ولنتاین در برخی از کشور ها

روز ولنتاین ابتدا فقط در کشور روم رواج داشت اما کم کم به تمام کشورهای اروپایی منتقل شد. حال نگاهی به آداب و رسوم جالب در مورد ولنتاین در کشورهای مختلف می اندازیم:

دانمارک

ولنتاین از سال ۱۹۹۰ در دانمارک جشن گرفته می شود و تاریخچه قدیمی ندارد. در این روز آقایان به خانم ها گل سفید هدیه می دهند.

فرانسه

پاریس به عنوان رمانتیک ترین شهر جهان شناخته شده است. اولین نشانه ها از ولنتاین در این شهر به سال ۱۴۱۵ بر می گردد . امروزه کارت های ولنتاین یک رسم عادی در همه جای دنیاست که اولین نشانه های آن ریشه در پاریس دارد

فیلیپین

در فیلیپین این جشن مانند کشورهای غربی برگزار می شود اما یک تفاوت وجود دارد که در فیلیپین در این روز شاهد جشن های عروسی فراوانی هستیم. در هر مرکز خرید و یا مجتمعی شما می توانید شاهد اجرای جشن های عروسی باشید.

عربستان سعودی

روز ولنتاین در این کشور ممنوع است و هدیه دادن در این روز قانون شکنی محسوب و مجازات سنگینی در پی دارد. شاخه گل های رز قرمز در این کشور در بازار سیاه فروخته میشوند

ایتالیا

به طور معمول ایتالیایی ها ترجیح می دهند که جشن عشاق را در بهار برگزار کنند و در چمن زارها با معشوق و عزیزان به شادی بپردازند. مردم ایتالیا این روز را با کادو دادند به همدیگر، مخصوصا شکلات جشن می گیرند. یکی از محبوب ترین کادوهایی که در این روز بین افراد ردو بدل می شود شکلاتی خوشمزه با مغز فندق است که بر روی آن نقل و قول های زیبا به ۴ زبان نوشته شده است.

آفریقا

در این منطقه مانند کشورهای غربی، ولنتاین جشن گرفته می شود اما نکته جالب در مورد این ناحیه این است که خانم ها در این روز بر روی کاغذی به شکل قلب نام مردی را که دوست دارند می نویسند و بر روی لباس خود سنجاق می کنند. به این صورت عشق خود را به همه و به مرد دلخواهشان ثابت می کنند.

کره جنوبی

در کره جنوبی نیز مانند سایر کشورها ولنتاین جشن گرفته می شود
اما به شیوه خاصی. روز ولنتاین ۱۴ فوریه، فقط خانم ها برای آقایان
کادو تهیه می کنند و به آن ها شکلات و یا گل می دهند. اما یک ماه بعد
در ۱۴ مارچ، ساکنین کره جنوبی جشن دیگری دارند به نام روز سفید.
در این روز آقایان برای خانم ها کادو می خرند و آن ها را غرق در شکلات و گل می کنند.

ژاپن

روز ولنتاین برای نخستین بار در ۱۹۳۶ به ژاپنی‌ها معرفی و از آن پس به طور گسترده محبوبشد.
اگر چه، به دلیل ترجمه اشتباه هنوز هم تنها زنان در این کشور برای شوهران، دوستان، یا آشنایان
مذکر شان شکلات روز ولنتاین می‌خرند. در واقع، این روز تنها روزی از سال است که زنان ژاپنی
عشق‌شان را با تقدیم شکلات به مرد مورد علاقه‌شان آشکار می‌کنند.تاریخ دقیق ولنتاین 99


تاریخ دقیق ولنتاین ۱۳۹۹


جشن عشق در ایران باستان

متاسفانه و با کمال تعجب، ایرانیان ِ امروز، با بیش از چهار هزار و پانصد سال تمدن، برگزاری جشنها و مناسبتهای بیگانه را نشانه ی تمدن و فخر می دانند!

همه اسم “ولنتاین” را شنیده اند و مراسم آن را مانند سایر بیگانگان بجا می آورند، ولی تا بهحال اسم “سپندارمذگان” به گوششان هم نخورده است گفته می شود که در ایران باستان، بیست قرن پیش از میلاد روزی موسوم به روز عشق بوده است. این روز در تقویم جدید ایرانیدقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۴ روز پس از “ولنتاین”. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام داشته.

“سپندارمذگان” لقب ملی زمین است. زمین نماد عشق است چون با فروتنی،
تواضع و گذشتبه همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد.
به همین دلیل در فرهنگ باستان سپندارمذگان را به عنوان نماد عشق می پنداشتند.
در ایران باستان علاوه بر ماه، روزها نیز اسم داشته اند و در هر ماه،یک بار، نام روز و
ماه یکی میشده است. در همان روزی که نامش با نام ماه مقارن می شد جشنی ترتیب می دادند.

به عنوان مثال روز اول “روز اهورامزدا”،  روز دوم “روز بهمن” (سلامت اندیشه) که نخستین صفت خدا ست .
همین طور روز پنجم هر ماه  “اسپندارمذ” نام داشت که در ماه دوازدهم سالکه اون هم اسفندارمز نام داشت،
جشنی با همین عنوان می گرفتن. “سپندارمذگان” جشن زمین و گرامی داشت عشق است
که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه
می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده بهآن ها هدیه می دادند.

ملت ایران از جمله ملتهاییست که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته، به مناسبت های گوناگون جشن میگرفتن و به سرور شادمانی روزگار می گذروندن. این جشن ها نشان دهنده ی فرهنگ، نحوه ی زندگی، خلق وخوی، فلسفه ی حیات و کلاًجهان بینی ایرانیان باستان است.از اونجایی که ما با فرهنگ باستانی خود کمتر آشناییم شکوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده.

شهر های ولنتاینی و فستیوال عشق

بقایای والنتین قدیس که در قرن ۱۹ در قبرستانی باستانی در ایتالیا کشف شد
هم‌اکنون در سهشهر رم ، دوبلین و گلاسگو نگهداری می‌شود. بقایای جسد ولن تاین
پس از انتقال به یک تابوت طلایی، توسط لویی شانزدهم به کلیسای کاتولیک
در دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند اهدا شد. بخش دیگری از این بقایا که گفته می‌شود
شامل استخوان ‌های والنتین قدیس است توسط یک خانواده متمول فرانسوی
در اواخر قرن نوزدهم به کلیسای مقدس در شهر گلاسگو در اسکاتلند منتقل شد.

خارج از حلقه‌های مذهبی، از مردم عادی کمتر کسی از وجود این بقایا در شهر اطلاع داشت،تا اینکه در سال ۱۹۹۹ تصمیم به انتقال این بقایا به کلیسای دیگری به نام The Blessed John Duns Scotus گرفته شد.این اقدام توجه گستردهٔ رسانه‌ها و به طبع آن عموم مردم را به دنبال داشت به‌طوری‌که شهرگلاسگو به خاطر میزبانی والنتاین قدیس «شهر عشاق» لقب گرفت و از سال ۲۰۰۲ این شهر در روز والنتین میزبان جشنی به نام «فستیوال عشق» می‌باشد.

تاریخ دقیق ولنتاین ۱۳۹۹


جشن سپندارمذگان

دانستنی هایی جالب از ولنتاین

* بیش از دویست هزار خواستگاری در روز ولنتاین انجام میگیرد.

* بیش از بیست درصد زنان در جهان در این روز برای خود گل ارسال میکنند.

* نخستین بار در قرن پانزدهم پادشاه انگستان این روز را روز ولنتاین معرفی کرد

* روز ولنتاین در ایالات متحده به یک صنعت ۱۴/۷ میلیارد دلاری تبدیل شده است.

* در ولنتاین ۲۰۱۹ در کشور آمریکا، بیش از یک میلارد دلار صرف خرید شکلات شد.

* رز های قرمز به گل های عشاق معروف هستند و نشانه احساسات رمانتیکی است.

* حدود ۳ درصد از صاحبان حیوانات خانگی به حیوانات‌شان هدیه‌ی روز ولنتاین می‌دهند.

* معلمان نیز از جانب بچه ها، مادران، همسر، برای روز ولنتاین کارت تبریک دریافت می کنند.

* حدود ۱ بیلیون کارت ولنتاین هر ساله بین کسانی که به یکدیگر عشق می ورزند مبادله می شود.

* در آلمان، دختران جوان در روز ولنتاین‌ چند پیاز را در گلدانی می‌کاشتند و در کنار آن‌ها
نامپسرهای مختلف را روی کاغذ می‌نوشتند. آن‌ها باور داشتند با پسری ازدواج خواهند کرد
که پیاز کنار نام آن پسر زودتر از سایر پیازها رشد کند.

* بر اساس سنت‌های ولزی، کودک متولد روز ولنتاین عشاق زیادی پیدا خواهد کرد.
ولی گوساله‌ای را که در این روز به دنیا بیاید نمی‌توان برای زاد و ولد مورد استفاده
قرار داد. اگر  مرغی در این روز تخم بگذارد، همه‌ی آن تخم‌ها فاسد خواهند شد.

امیدوارم این مقاله مورد پسند شما واقع شده باشد

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید!


تاریخ دقیق ولنتاین ۱۳۹۹


0
دیدگاه‌های نوشته

*
*