فروشگاه زیبا باکس
0 محصولات سبد‌خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چرا شب یلدا (آغاز زمستان) را جشن می گیریم ؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]

یلدا  (Yalda)جشن قدیمی از ایرانیان باستان که زرتشتی شناخته میشدند به یادگار مانده است. این جشن زیبا در انقلاب زمستانی (طولانی ترین شب سال) یعنی آخرین روز ماه نهم (آذر) و روز اول ماه دهم (دی) برگزار می شود.

اینگونه است که به طور سنتی توسط سوزاندن آتش، که به نشانه رفع شر از تاریکی در آغاز زمستان سیاه و جمع  شدن خانواده این را نشان می دهد که برای آمادگی مقابله با تاریکی و سرما و گرسنگی زمستان در کنار هم هستند و این سیاهی و ترس را جشن می گیرند تا مشت محکمی باشد بر دهن تاریکی و سرما! معمولا مردم تا اواخر شب شعر می خوانند و غذاهای نمادین مانند آجیل، هندوانه و انار می خورند.

خوردن تابستانی ترین میوه یعنی هندوانه در زمستانی تر شب سال حاکی از قدرت مردم در مبارزه با مشکلات است. در گذشته با روش های مختلفی مانند مومیایی کردن هندوانه آن را تا زمستان نگه میداشتند.

محصولات یلدایی

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”اعتقادات یلدایی” font_container=”tag:h2|text_align:right” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeInRight”][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]

اجداد ما معتقد بودند که قدرت اهریمن (شر) در این شب قوی بود و بنابراین،برگزاری این جشن ها برای خوشبختی مردم انجام می شد.

فعالیت های مشترک این جشن در فرهنگ های مختلف عبارتند از بیدار ماندن تا نیمه شب وساعات بامداد روز بعد، گفتگو، نوشیدن، خواندن اشعار با صدای بلند، بازگویی داستان ها و جوک ها، و اجرای رقص و … همچنین پیش از اختراع و شیوع برق، تغییر دکوراسیون و نورپردازی خانه و حیاط با شمع و مشعل بخشی از سنت بود، اما تعداد کمی از این سنت را ادامه دادند.

یکی دیگر از سنت ها که تا کنون به قوت خود باقیست، دادن میوه های خشک و آجیل به دوستان و خانواده به عنوان هدیه است، معمولا در میوه ها را به شکلی خاص کادوپیچ می کنند و با روبان بسته بندی می شود (چیزی شبیه گیفت های عروسی امروزی).

قبل از ورود اسلام ممنوعیت الکل، نوشیدن شراب نیز بخشی از جشن بود که امروزه انجام نمی شود.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”یلدا تنها جشن فصلی نبود” font_container=”tag:h2|text_align:right” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeInRight”][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]

باید اضافه کرد که ایرانیان باستان برای شروع تمام فصل های سال (چهار فصل)  جشنی خاص خود را داشتند، زیرا کشور ایران کشوری چهار فصل است و با این جشن ها مردم آماده زندگی در فصل آینده می شدند مثلا آیین دید و بازدید درعید نوروزدر آستانه بهار به این دلیل است که بعد از زمستان که مردم در خانه حبس بودند و عموما کار تعطیل بود و از غذاهای انبار شده استفاده می شد این فرصت بوجود می آمد که مردم بیرون بیاییند و با یکدیگر دیداری تازه کنند.

طولانی ترین شب سال به طول می انجامد ~ ۲۰-۲۲ دسامبر و توسط بسیاری از مردم باستان در آسیای غربی و اروپا جشن گرفته شد. به همین دلیل ایرانی ها دوست دارند شمع های نور را روشن کنند، درست مانند اسکاندیناوی ها در اطراف جول (کریسمس).

بنابراین یلدا، یک سنت ایرانی و بخشی از فرهنگ ایرانی است، درست مثل سال نو در عید نوروز (نوروز) جشن مهرگان و یا جشن تیرگان .

شب یلدا بنام “شب چله” نیز شناخته می شود و این جشن سالهای بسیار قدیمی و زیبای ایرانی از زمان باستان است و به عنوان طولانی ترین شب سال (۱ دقیقه طولانی تر از شب قبل) شناخته شده است

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”جشن یلدا در سراسر جهان” font_container=”tag:h2|text_align:right” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”fadeInRight”][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]

این جشن در ایران و برخی از کشورهای دیگر مانند جمهوری آذربایجان، افغانستان و غیره بسیار محبوب است.

ایرانیان سراسر جهان یلدا جشن می گیرند و بسیاری از برنامه های جالب را در سوئد، آلمان، آمریکا، کانادا و غیره سازماندهی می کنند.

یلدا چیزی است که آنها به عنوان کریسمس در غرب جشن می گیرند.

از شواهد اینطور پیداست که ایرانیان در طول تاریخ تنها کسانی بودند که شب را جشن می گرفتند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*