فروشگاه زیبا باکس
0 محصولات سبد‌خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

بادکنک هلیومی چیست

[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”بادکنک هلیومی: خطرات ،خرید گازهلیوم، بادکنک و همه چیز درباره آن” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”flipInX”][vc_column_text css_animation=”flipInX”]

امروزه برای تزئین و سرگرمی در جشنها و مناسبت ها استفاده از بادکنک های هلیومی مرسوم شده است. گاز هلیوم به علت تک اتمی بودن و عدم واکنش با اکسیژن به گاز نجیب معروف است و علت اینکه بادکنک هلیومی در هوا معلق می ماند همین ویژگی گاز هلیوم است. گاز هلیوم بر خلاف گازهای دیگر جزوه دسته گازهای سبک محسوب می شود.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”استنشاق گاز” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”flipInX”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

ستنشاق گاز های بی خطری مانند هلیوم یا نیتروژن که در هوای اطراف نیز وجود دارد مضر نیست. اما با توجه به این که هدف از تنفس اکسیژن رسانی  به بدن است . تنفس هوای بدون اکسیژن می‌‌‌تواند خطرناک و آسیب زا باشد. استنشاق گاز خالص سبب می‌شود تا ریه ها از گاز پر شده و در فرد ایجاد احساس  تنفس کاذب می‌کند.
در حالی که اکسیژنی از ریه جذب خون نمی‌شود، این امر می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مغزی در فرد شود. به همین دلیل برای احتیاط لازم است مستقیماً گاز خروجی از کپسول یا بادکنک هلیومی تنفش نشود اما آزاد شدن این گاز در هوای خانه مشکل ساز نخواهد بود.

 تنفس گاز هلیوم به علت داشتن خاصیت تغییر صدا افراد را جذب می‌کند و همین امر سبب شده تا از بادکنک های هلیومی و تنفس هلیوم داخل این بادکنک ها به عنوان وسیله ای برای سرگرمی استفاده شود.اما استنشاق مستقیم هلیوم ابدا توصیه نمی‌شود.

خنده و سرگرمی خوب است اما نه به قیمت از بین رفتن سلامتی، استنشاق گاز هلیوم همانطور که گفته شد باعث تغیر صدا می‌شود اما این کار جالب و سرگرم کنند خطراتی را هم به دنبال دارد. براساس تحقیقات انجام شده کمیته ملی پیشگیری از بیماریهای تنفسی آمریکا در ۱۵مارس سال ۲۰۱۲ اعلام کرد : تکرار تنفس گاز هلیوم باعث صدمه به افراد می‌شود و حتی می‌‌‌تواند منجربه مرگ شود.

همانگونه که می‌دانیدبا عبور هوا تارهای صوتی که در حجره هستند دچار لرزش و ارتعاش می‌شوند. این ارتعاش در مسیر گلو، بینی، دهان و لب ها می پیچد تا صدایی که موقع حرف زدن می شنوید، ایجاد شود. هوایی که ما تنفس می‌کنیم به طور عمده از دو گاز اکسیژن و نیتروژن تشکیل شده است.
گاز هلیوم نسبت به گازی که تنفس می‌کنیم متراکم تر است. به همین علت بادکنک ها و بالن ها را با گاز هلیوم پر می‌کنند تا معلق و شناور در هوا بمانند.به دلیل تراکم کمتر گاز هلیوم، صوت دوبرابر سریعتر از هوا از لابه لای مولکول های هلیم عبور می کند.
بر همین اساس وقتی گاز هلیوم تنفس می‌کنید صدای شما از بین تارهای صوتی سریعتر حرکت می‌کند. درنتیجه وقتی صحبت می‌کنید صدایتان تغییر کرده و خنده دار به نظر می‌رسد.

کارشناسان حوزه سلامت می‌گویند که استنشاق گاز هلیوم سبب کاهش میزان دریافت اکسیژن می‌شود. در نتیجه کاهش اکسیژن خون منجربه ضایعات مغزی می‌شود. همچنین در مواردی که تنفس هلیوم بسیار عمیق باشد می‌تواند باعث آمبولی ریوی شود. علاوه براین اگر فشار منبعی که گاز را از آن استنشاق می‌کنید زیاد باشد می‌تواند موجب پارگی ریه شود.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”آیا گاز هلیوم قابل اشتعال است ؟” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”flipInX”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

باتوجه به این که گاز هلیوم بی خطر و سمی نیست، یک سوال پیش می‌آید و آن هم این است که آیا این گاز قابل اشتعال هم هست یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم که گازهای قابل اشتعال چه خصوصیاتی دارند؟

اشتعال زمانی رخ می‌دهد که گاز با اکسیژن ترکیب شود به این عمل سوختن می‌گویند. گاز هیدروژن قابلیت ترکیب شدن با اکسیژن و سوختن را دارد. همانظور که قبلا ذکر شد گاز هلیوم یک گاز نجیب است و به علت عدم ترکیب شدن با اکسیژن قابلیت اشتعال ندارد.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”خطرات احتمالی گاز هلیوم” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”flipInX”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

گاز هلیوم به خودی خود یک گاز نجیب و بی خطر است، همچنین به دلیل عدم  ترکیب شدن با اکسیژن قابل اشتعال نیست . اما نکته ای که در این جا وجود دارد ناخاصی های همراه با این گاز است،که اگر شما در خرید خود نهایت دقت را نداشته باشید و از مکان مناسب و مطمئن خرید نکنید این موضوع به نسبت کوچک می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به بار آورد.
در حالی که با خرید از مکان مناسب و قابل اطمینان ناخالصی های گاز هلیوم نهایت ۱درصد است. با این حال اگر از مکان نامطمئن خرید کنید این ناخالصی ها می‌تواند خیلی خطرناک باشد و سبب انفجار و یا آتش  سوزی نیز بشوند.

باتوجه به این نکات هستند افراد سودجویی که برای منافع خود از ترکیب گاز متان با هلیوم استفاده می‌کنند، در این صورت با کوچکترین جرقه فشفشه و یا فندک در نزیک بادکنک باعث انفجار آن شده و همچنین سبب آتش گرفتن و سوختن موهای افراد نزدیک بادکنک  نیز می‌شود.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”چگونه از گازی که داخل بادکنک است مطمئن شویم ؟” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”flipInX”][vc_column_text css_animation=”flipInX”]

چند روش برای مطمئن شدن از گاز هلیوم وجود دارد. یکی از این راه ها که می‌تواند تنها خطرناک نبودن را تا حدودی مشخص کند (در حدی که منفجر نمی‌شود) و راه دیگر درجه خلوص آن را مشخص می‌کند. برای اینکه مطمئن شوید گاز هلیومی که می‌خواهید تهیه کنید خطرناک نیست و درصد ناخاصی آن کم است می‌توانید شیر کپسول را باز کرده و یک فندک در مقابل آن بگیرید اگر شعله ور شد حتما از خرید آن اجتناب کنید ولی اگر شعله ور نشد می‎توانید تا حدودی از آن گاز اطمینان داشته باشید.برای تشخیص درجه خلوص گاز هلیوم نیاز به متخصص دارید.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”ازکجا می توان گاز هلیوم تهیه کرد ؟” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”flipInX”][vc_column_text css_animation=”flipInX”]

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که چه کسانی نیاز دارند تا گاز هلیوم را تهیه کنند.

افرادی که نیاز به گاز هلیوم دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند :

دسته اول افرادی که تعداد بادکنک زیادی را برای تزئین می‌خواهند باد کنند، دسته دوم افرادی که بین ۱تا۲ بادکنک می‌خواهند باد کنند.
در مورد دسته اول که معمولا برای مراسم ها وجشنها و تالارها مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توانند از فروشگاه زیباباکس کپسول گازهلیوم را تهیه کنند که هم مقرون به صرفه است و هم قابل اطمینان ، دسته دوم پیشنهاد می‌شود یا از لوازم تزئینی فروشی ها تهیه کنند و یا از سایت زیباباکس به تعداد دلخواه بادکنک باد شده با هلیوم را تهیه کنند.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”به چند نکته دیگر هم باید هنگام تهیه گاز هلیوم توجه کرد :” font_container=”tag:h2|text_align:center” use_theme_fonts=”yes” css_animation=”flipInX”][vc_column_text css_animation=”flipInX”]

  1. قیمت: اگر تعداد کم میخواهید خرید کنید چندان مکانهای مختلف تفاوت قیمتی زیادی ندارن اما در صورتی که برای کسب و کار خودتون میخواهید می‌توانید به سایت زیباباکس مراجعه کنید.
  2. خلوص هلیوم: ترجیحا از مکان های مطمئن خرید کنید و قبل از خرید با فندک تست کنید . پی بردن به درجه خلوص به صورت عملی با رها کردن بادکنک و مقایسه میزان بالارفتن دو بادکنک با درجه های خلوص متفاوت مشخص میشود.
  3. جنس بادکنک: میزان ضخامت وجنس بادکنک در سرعت خالی شدن و میزان پر بودن بادکنک به شدت موثر است همچنین می‌توانید از بادکنک ضخیم تر با لاتکس بهتر استفاده کنید

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*